Historické dokumenty
Kniha Ladislava Faierabenda Zemědělské družstevnictví do roku 1952.
Název ničím nezaujme, docela se jeví jako formální informace s únavným a strohým obsahem. Opak je však pravdou. V knize naleznete pravdivá čísla z doby od roku 1918 do roku 1939. Zemědělské družstevnictví tak, jak ve své čistotě vzniklo.
Historické dokumenty obce Holohlavy v Čechách - zavádění elektřiny od r. 1911
Historické dokumenty obce Smiřice v Čechách - elektrifikace obce od r. 1909
Dokumenty s podrobným obsahem. Seznamují zejména z důvody připojení elektrické energie. Rozpočty, dopisy, komunikace s tehdejšími úřady, katalogy svítidel atd.
Časopis Haló Sobota (1970) Spotřeba zeleniny a ovoce na obyvatele (ke stažení část 1., část 2, část 3.)
Jednoduchý a přehledný kalendář prací na zahradě, rady a tipy. Zajímavosti jsou i tabulky spotřeby ovoce a zeleniny na obyvatele, tak jak byly navrženy státními orgány v roce 1970.
Skvělý materiál nejen pro začínající pěstitele, ale také pro Občanské kluby a Klubová družstva. Kluby na úrovni obce si mohou dle vzoru z roku 1970 vytvořit vlastní výpočty potřeby ovoce a zeleniny (strana 6 část 1.), a tím zahájit vlastní zemědělskou výrobu.
Úvodní strany časopisu jsou výrazně planovitého charakteru, ale v době socialismu se takto uvažovalo. Není však potřeba kopírovat, co se neosvědčilo, ale co nám poskytne informace, jenž jsou v souladu s návratem k malým komunitním projektům, které díky citlivému hospodaření zabezpečí svoji soběstačnost. Není potřeba být velkopěstitelem, ale soběstačnou komunitou, která své přebytky může nabídnout například na klubovém tržišti místního Občanského klubu.
Zázrak z Wörgelu - film podle skutečné události
V rámci osvětové činnosti nabízíme ke shlédnutí film s názvem "Zázrak z Wörgelu", který může poctivě hledajícím naznačit jak už téměř před sto lety jsme byli blízko řešení, které by vneslo do společnosti spravedlivý způsob jímž lze řídit soběstačnost jednotlivých obcí. Nejde o utopii, ale skutečnost, která se stala. Díky tvůrcům za jejich práci.
Nejznámějším příkladem “lokální měny” je rakouský Wörgl ze stejnojmenného městečka v Rakousku z roku 1932. Ve Wörglu se již od 20. let 20. století prudce zvyšovala nezaměstnanost, která ve třicátých letech dosáhla děsivých 25%. Radnici se propadaly příjmy z daní, a proto radní uložili část šilinků v místní spořitelně a vydali za ně stejné množství certifikátů zvaných wörgl. Tímto způsobem byla místní měna kryta a navíc se uložené peníze úročily. Certifikáty platily pouze jeden měsíc a pak bylo na něj nutné nalepit kolek ve výši 10 grošů, aby si uchovaly svou platnost. Nová měna začala velmi rychle obíhat (až 14x rychleji než šilinky) a realizovalo se v ní proto 14x více obchodů. Během 14 měsíců v obci zmizela nezaměstnanost a podařilo se opravit 4 km silnic, rozšířit kanalizaci, opravit mnoho staveb a daně byly placeny řádně a včas. Tento případ je známý jako tzv. Zázrak z Wörglu a inspirovalo se jím v té době asi 200 obcí. Lokální měna však opět narazila na odpor, tentokrát rakouské centrální banky a experiment (nutno dodat, že úspěšný) definitivně ukončila armáda v roce 1933. (Pavel Matoušek) Film vložen z youtube, titulky přeložil Sorsa